Radiowozy czyli auta w służbie polskiej Policji

Pojazdy służb mundurowych są bardzo ważnym elementem ich wyposażenia. Decydują o mobilności, a więc tez skuteczności policjantów. Muszą przecież na czas dojechać w miejsce zdarzenia lub mieć szanse na dogonienie zbiega.

Jakie modele znajdują się obecnie w szeregach pojazdów specjalnych polskiej Policji? Są to pojazdy nieoznakowane, przeznaczone zwykle dla służby kryminalnej, drogowej i śledczej oraz oznakowane- wykorzystywane przez służby ruchu drogowego i prewencji.

Po tym, jak w 1989 roku Milicja Obywatelska przeszła do historii, nowo powstała formacja Policji wykorzystywała samochody swoich poprzedników- głównie nyski i polonezy. Nadszedł jednak czas, gdy radiowozy w Polsce zaczęto zastępować coraz nowszymi modelami.

Motoryzacja w służbie prawa

Według stanu na dzień 01.01.2018 roku polska Policja dysponowała 21 584 sztuk różnego rodzaju sprzętu transportowego. Standardowe radiowozy to samochody osobowe, a najczęściej są to modele takie jak Kia Cee’d i Venga, Opel Astra, Vectra, Corsa, Insignia czy Mokka, Fiat: Stilo, Bravo, Palio, Skoda: Octavia, Fabia, Superb, Rapid czy Hyundai (i30, i20, Elantra).

Wśród nowości znajdziemy model taki jak BMW 7 wyposażony w 5-litrowy motor o mocy 300 KM. Przyspieszenie do tzw. do setki zajmuje niecałe 7 sekund. Warty wspomnienia jest samochód Skoda Superb, z napędem na 4 koła. 260 KM pozwala na przyspieszenie do setki w 6,5 sekundy.

Skoda przegrywa jednak w starciu z Passatem B7, gdzie 300 KM pozwala na osiągnięcie 100 km/h w 5,5 sekundy. Model ten najczęściej widywany jest w województwie podlaskim i lubuskim. Równie potężny radiowóz to Passat CC o mocy 200 KM i możliwością rozpędzenia się do setki w 7,3 sekundy. Nowy egzemplarz w wersji cywilnej osiąga ceny powyżej 100 tysięcy złotych.

Każdy fan motoryzacji zna Mitsubishi Lancer EVO X, jednak niewielu wie, że takie auto jest również w policyjnej flocie komendy w Białymstoku. Dwulitrowy silnik benzynowy o mocy 295 KM zapewnia przyśpieszenie do 100 km/h w 5,4 sekundy. Nieostrożni kierowcy mogą też zostać zatrzymani przez Forda Mondeo, który na potrzeby Policji jest wyposażony w silnik o mocy 220 KM dający 100-kilometrowe przyspieszenie w 7 sekund.

Policyjna flota jest bardzo niejednolita, znajdują się tu zarówno modele bardzo wysokiej klasy i o świetnych osiągach, jak i samochody, które posiada wielu cywilów. Niektóre z nich nie zachwycają osiągami, jednak sprawdzają się podczas innych akcji, gdzie szybkość nie jest najważniejsza. Wiele krajów na świecie posiada niezwykle nowoczesną flotę radiowozów, do której należą najdroższe modele renomowanych marek. Niestety większość z nich jest po prostu zbyt droga w zakupie i eksploatowaniu dla polskiej Policji. Sytuacja poprawia się i z roku na rok w ręce policjantów trafiają coraz lepsze samochody.

Redakcja