Mercedes-Benz klasa G to jedno z tych aut, które na przestrzeni dziejów nie ulegało praktycznie żadnym zmianom. Jest to o tyle ciekawie, że model ten produkuje się w zasadzie nieprzerwanie od 1972 roku. Początkowo podstawowym „targetem”, dla którego samochód ten powstał, była armia niemiecka, która poszukiwała lekkiej, pojemnej i przede wszystkim wytrzymałej ciężarówki. Dziś Mercedes-Benz klasy G jest przeznaczony przede wszystkim dla odbiorców cywilnych.
Wygląd zewnętrzny klasy G
Mercedes-Benz klasa G nie jest zbyt ładnym samochodem. Typowe dla niemieckiej sztuki motoryzacyjnej kanciaste kształty sprawiają, że linia auta staje się twarda, niczym pancerz niemieckiego czołgu z okresu II Wojny Światowej. Z drugiej strony, gdy bardziej na poważnie przyjrzymy się konstrukcji tego auta, zauważymy, że jest to zabieg celowy. Brak płynności i zaawansowanego modelowania przedkłada się na wysoką funkcjonalność auta. Jego duże, kanciaste szyby, zapewnią kierowcy maksimum widoczności. Jednocześnie charakterystyczne, mocne nadwozie zapewni pełną przyczepność w każdych warunkach jazdy.
Mercedes-Benz klasa G – Parametry techniczne
Mercedes-Benz klasa G to samochód o dość zmiennych (w kontekście poszczególnych odmian) parametrach technicznych. Nic w tym dziwnego, skoro mamy do czynienia z samochodem produkowanym na przestrzeni ponad 40 lat.
Moc silnika
Pierwsze wersje samochodu posiadały dość słabe silniki o mocy nieprzekraczającej 72 KM. Dopiero późniejsze wersje, wprowadzały coraz to lepsze jednostki napędowe. Maksymalna moc silnika, jaki kiedykolwiek zainstalowano w tym pojeździe, wynosiła 630 KM.
Pojemność
Mercedes-Benz klasa G to samochód zróżnicowany również pod względem pojemności jednostki napędowej. Waha się ona pomiędzy 2.3 a nawet… 6 litrami.
Prędkość maksymalna i przyspieszenie
Ze względu na fakt, że Mercedes-Benz klasa G jest jednostką terenową, silnik i układ napędowy zostały tak skonstruowane, by zapewnić maksymalną dynamikę jazdy, kosztem uzyskanej w ten sposób prędkości. Dlatego – w zależności od wersji – wynosi ona od 125, do 230 kilometrów na godzinę. Zależność tą doskonale widać na przykładzie przyspieszenia do „setki”, które wynosi od 4.5 do nawet 28 sekund.
Dlaczego warto mieć to auto?
Jest to samochód dla wymagających kierowców, kochających moc i przyczepność w każdych warunkach. Zapewnia on dużo przestrzeni, dobrą dynamikę jazdy i posiada bardzo mocną konstrukcję. W jego wnętrzu znajdzie się sporo miejsca nawet dla kilku pasjonatów ostrej jazdy po trudnym terenie.
Dlaczego nie warto mieć tego samochodu?
Przede wszystkim ze względu na ogromne zużycie paliwa, słabe wyciszenie i niezadowalający stosunek jakości, do ceny. Nie pokochają go osoby, dla których najważniejszy jest komfort i wygoda jazdy. Jest to model typowo niemiecki, zapewniający wytrzymałość i funkcjonalność, a nie komfort jazdy.
Podsumowanie
Mercedes-Benz klasy G to samochód sprawdzony i popularny, który jednak skierowany jest wyłącznie do wąskiej grupy odbiorców, kochającej szalone wyprawy po trudnym i wymagającym terenie.