Opony wielosezonowe czy warto je kupować?

Niegdyś panowało przekonanie, a wśród niektórych kierowców wciąż panuje, że takie opony na pewno się nie sprawdzą. W końcu, gdyby można było używać jednych, to po co istniałyby jakiekolwiek rodzaje? W ubiegłych latach producenci opon nie przykładali wagi do jakości wykonywanych opon wielosezonowych, więc faktycznie mogły one nie spełniać swojego zadania. Obecnie jednak podejście jest zupełnie inne, a w związku z tym opony wielosezonowe dla pewnej grupy kierowców okażą się odpowiednie.

Opony wielosezonowe czy warto je kupić?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od indywidualnych potrzeb danego kierowcy. Dla niektórych okażą się one doskonałym zakupem, dla innych będą stratą pieniędzy. Z tego właśnie powodu przed zakupem należy dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Zalety i wady opon wielosezonowych

Sama nazwa wskazuje na największą zaletę – nie trzeba ich zmieniać w zależności od sezonów. Zmienianie opon często jest uciążliwe, ponieważ musimy najpierw posiadać takie opony, później gdzieś je składować, a następnie pamiętać o wymianie. Ponadto wiele osób wymienia je w bardzo zbliżonym terminie przez co, jeśli nie robi się tego samodzielnie, często trzeba czekać w kolejkach do fachowców. Ponadto taka wymiana nie jest za darmo, zazwyczaj kosztuje ponad sto złotych. Przy oponach sezonowych ten problem częściowo znika. Częściowo, ponieważ jeden model nie będzie nam służyć dożywotnio i w końcu się zużyje.

Na oponach wielosezonowych teoretycznie można jeździć cały rok. Praktycznie jednak można to robić wtedy, gdy zimy i lata nie są ekstremalne. Latem takie opony mocno się zużywają, a zimą mają dłuższą drogę hamowania niż opony typowo przeznaczone na ten sezon. Jeżeli jednak jeździmy odśnieżonymi drogami, nie powinno być to specjalnie odczuwalne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre opony całoroczne posiadają oznaczenie opon zimowych.

Opony wielosezonowe we wszystkich warunkach, które nie są ekstremalne, nie odbiegają jakością od opon zimowych zimą i opon letnich latem. Z tego też powodu można nazwać je rozwiązaniem kompromisowym. Nie należy jednak myśleć, że jak całoroczne, to grosze – niektóre z modeli opon wielosezonowych w testach określonych cech wypadają lepiej niż modele sezonowe.

Minusem tych opon jest niewątpliwie to, że modele tak samo dobre jakościowo, jak opony sezonowe będą od nich znacznie droższe. Z drugiej strony ciężko się dziwić – w końcu mają służyć przez cały rok, więc muszą łączyć właściwości dwóch innych opon.

Ponadto opony wielosezonowe w przypadku intensywnej eksploatacji zużywają się szybciej niż opony sezonowe. Jest to dość logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że używamy uch przez cały rok, a nie zamiennie przez kilka miesięcy. Na dodatek latem zużywają się mocniej niż letnie opony.

Dla kogo opony wielosezonowe będą odpowiednie?

Opony wielosezonowe bez wątpienia sprawdzą się wśród niektórych kierowców i będą stanowić wytchnienie od sezonowych zmian. Kto będzie z nich najbardziej zadowolony?

Doskonale sprawdzą się dla osób jeżdżących typowo po mieście, ponieważ nawet w przypadku mrozu i opadów śniegu ulice miast są odśnieżane i posypywane solą lub piaskiem. Z takimi warunkami opony wielosezonowe nie powinny mieć problemów. Kolejnym powodem, dla którego opony całoroczne sprawdzą się w mieście, jest fakt, że w terenie zabudowanym z reguły nie rozwija się bardzo wysokich prędkości. Ma to również znaczenie, ponieważ opony wielosezonowe nieco gorzej radzą sobie z dynamicznymi zakrętami.

Opony wielosezonowe będą odpowiednim wyborem dla osób, które nie robią bardzo dużych przebiegów. W innym wypadku opony dość szybko się zużyją, co z kolei będzie wiązało się z koniecznością kupna nowych i wymiany. Przez to koszty znacznie wzrosną i zaczną przypominać te, które wiążą się z użytkowaniem opon sezonowych.

Osoby jeżdżące szybko i dynamicznie powinny zostać przy oponach sezonowych. To samo dotyczy kierowców często wybierających się w długie trasy i jeżdżących poza miastem zimą. Ponadto samochody o dużej mocy też powinny być wyposażone w opony sezonowe.

Redakcja