Materiały wulkanizacyjne

Pojęcie materiałów wulkanizacyjnych odnosi się do dwóch działów branży produktów gumowych. Z jednej strony to elementy używane na przykład do produkcji opon, z drugiej natomiast materiały wulkanizacyjne to również te wykorzystywane do naprawy uszkodzonych opon.

Pojęcie materiałów wulkanizacyjnych odnosi się do dwóch działów branży produktów gumowych. Z jednej strony to elementy używane na przykład do produkcji opon, z drugiej natomiast materiały wulkanizacyjne to również te wykorzystywane do naprawy uszkodzonych opon.

Inna mieszkanka

Wulkanizacja to proces przekształcania kauczuku i polimerów oraz sklejania wielu rodzajów materiałów, którego efektem finalnym jest przede wszystkim surowiec do produkcji opon do różnego rodzaju pojazdów mechanicznych nie tylko osobowych. Z tego powodu ostateczny skład tej mieszkanki zależy głównie od przeznaczenie produktu. Inna stosowana jest do opon letnich, a inna do zimowych w autach osobowych. Zupełnie odmienna wykorzystywana jest natomiast na przykład w przypadku opon do samolotów pasażerskich. Choć ogólne zasady jej tworzenia są w każdym z tych procesów technologicznych bardzo podobne.

Kauczuk i siarka

Prawie każdy rodzaj gumy powstającej w czasie wulkanizacji otrzymywany jest przede wszystkim z kauczuku. Potem łączy się go z siarką, a następnie jest podgrzewany. Taki schemat powoduje, iż zachowuje on swoją elastyczność i rozciągliwość, a przy tym jest cały czas gęsty i trwały.

Tak przygotowana mieszkanka kauczuku z innymi materiałami doskonale nadaje się nie tylko do wytwarzania opon, ale również sprawdza się w produkcji gumowych węży, zaworów i pasów transmisyjnych.

Ważna jest temperatura

Prawie każdy z tych procesów technologicznych wymaga odpowiedniej temperatury. Zwykle oscyluje ona w przedziale pomiędzy 135 a 180 stopni Celsjusza. Udział siarki w takiej mieszance wynosi najczęściej kilka procent (od 2 w górę). Uwarunkowane jest to głównie właściwościami, które posiadać ma konkretna mieszanka. Wulkanizacja na zimno również jest stosowana, ale w przypadku produkcji mniejszych elementów, na przykład rurek lub gumowaniu tkanin. Wtedy też elementem mieszkanki nie jest czysta siarka, ale rozcieńczone roztwory disiarczku węgla o symbolu chemicznym CS2.

Do naprawy opon

Materiały wulkanizacyjne są to również te produkty, którymi wykonać można trwałe naprawy uszkodzonych dętek i opon różnego typu: diagonalnych i radialnych. Stosowane są nie tylko w przypadku aut osobowych i ciężarowych, ale gwarantują też skuteczną naprawę dętek i opon rowerowych, motocykli i wszelkiego typu maszyn. Chodzi przede wszystkim różnego typu łaty, wkłady radialne, kołki, a także mieszanki gumowe. W przypadku tych ostatnich w czasie naprawy konieczne jest wytworzenie wysokiej temperatury siegającej co najmniej 100 stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku naprawy opon w samochodach ciężarowych wkładką radialną, może być ona stosowane zarówno metodą na gorąco, jak i na zimno. Każda z nich daje takie same efekty końcowe.

 Oczywiście również materiały wulkanizacyjne wykorzystywane do napraw muszą mieć odpowiedni stosunek procentowy substancji, które wchodzą w ich skład. A jedną z podstawowych substancji tych mieszkanek jest także siarka lub jej pochodne. Bo też muszą mieć cechy podobne do naprawianych gum.

sklep-warsztat.pl

Redakcja