Zobacz, jak poprawnie uzupełnić wniosek o wydanie prawa jazdy

Umiejętność prowadzenia samochodu jest w dzisiejszych czasach bardzo cenna i dobrze postrzegana. Zdarza się często, że na posiadane uprawnienia uwagę zwracają pracodawcy. Nie można przy tym zapominać, że prawo jazdy daje też po prostu wygodę. Zanim jednak odbierzesz upragnioną plakietkę i będziesz mógł usiąść za kółkiem, czeka Cię wypełnianie formalności. Jedną z nich jest złożenie pisma o wydanie prawa jazdy. Zobacz, jak poprawnie uzupełnić wniosek o prawo jazdy!

Co powinieneś wiedzieć o składaniu wniosku o prawo jazdy?

Wbrew pozorom, wniosek o wydanie prawa jazdy to nie dokument, który wypełniasz po ukończonym kursie i zdanym egzaminie. Należy go przygotować zanim jeszcze zapiszesz się na kurs. Odpowiedni wzór znajdziesz w wydziale komunikacji, ale jeszcze szybszą i wygodniejszą opcją będzie pobranie wniosku ze strony internetowej: https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/wniosek-o-wydanie-prawa-jazdy/.

Złożony w urzędzie wniosek jest podstawą do utworzenia PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Oprócz wypełnionego formularza, do wydziału komunikacji musisz dostarczyć również wskazane dokumenty (m.in. dowód opłaty i orzeczenie lekarskie). Po 2 dniach otrzymasz PKK, dzięki czemu będziesz mógł zapisać się do wybranej szkoły jazdy. Po zdanym egzaminie zostanie już jedynie uiszczenie stosownych opłat oraz odebranie prawa jazdy. Zdarza się, że niektóre szkoły oferują złożenie dokumentów w Twoim imieniu, co wiąże się z koniecznością wystawienia pełnomocnictwa.

Instrukcja wypełniania wniosku o prawo jazdy

Uzupełnienie wniosku o wydanie prawa jazdy to bułka z masłem! Na górze karty podajesz dane Urzędu Miejskiego/Starostwa Powiatowego. W części A wpisujesz dane personalne. Sekcję B wypełniasz tylko wtedy, gdy wymieniasz prawo jazdy lub chcesz uzyskać wtórnik. Jeśli wniosek będziesz składać po raz pierwszy, w części C zaznacz a) oraz wskaż kategorię. 

Podobnie będzie w przypadku punktu E – tutaj zakreśl opcje a), b) i c), a opcjonalnie również d). Konieczne będzie też zaznaczenie w punkcie G okienek 1, 2, 3, 4, 5 i 6, a także wypełnienie oświadczenia o miejscu zamieszkania i złożenie podpisu. Kolejną ze stron uzupełnia urząd, dlatego pozostaw ją pustą.

Redakcja