Badania na prawo jazdy – co musisz o nich wiedzieć

Badanie kierowców na prawo jazdy to zmora wielu obecnych, jak i przyszłych posiadaczy samochodów. I choć kierowcy zwyczajnie ich nie lubią, to jednak – z oczywistych przyczyn – okresowe poddawanie się im jest w pełni zasadne. Co warto zatem wiedzieć o badaniach na prawo jazdy?

Kto i gdzie je wykonuje?

Kandydaci na kierowców odbywają obowiązkowe badania za pośrednictwem szkół jazdy. Można je też odbyć w ośrodku kierowców, do którego dana osoba jest przypisana. Najczęściej jednak badania te odbywają się w przychodniach medycyny pracy, które posiadają odpowiednie kompetencje z zakresu badań kierowców. Rozwiązanie to jest istotną zaletą, ponieważ pozwala wykonać je w zasadzie tuż obok miejsca zamieszkania.

Badania od strony praktycznej

Badanie na prawo jazdy składa się z kilku etapów. Na samym początku pobiera się osobie badanej krew, w celu zmierzenia poziomu glukozy we krwi. Następnie należy skierować swoje kroki do lekarza medycyny pracy, który to – na podstawie ogólnego wywiadu – określi, czy istnieją przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Jeśli takich nie ma, wydaje on stosowne orzeczenie, dzięki któremu ważność naszego prawa jazdy jest przedłużana o kolejne lata.

W międzyczasie może pojawić się konieczność odwiedzenia kilku innych specjalistów. Jednym z nich jest okulista, który sprawdzi wzrok osobie badanej i – jeśli zajdzie taka potrzeba – wyda wniosek o konieczności noszenia okularów. Na szczęście osoby, które odbywają badania wyłącznie pod kątem kategorii B, mogą spać spokojnie. Zdecydowana większość osób przechodzi te badania pozytywnie, dzięki czemu ryzyko utraty prawa jazdy ze względów zdrowotnych jest minimalne.

Cena – co warto o niej wiedzieć?

Koszt badania na prawo jazdy jest uzależniony od wielu czynników. Z pewnością badanie nie zostanie przeprowadzone za darmo. Jego cena oscyluje w granicach 200 złotych i jest pobierana nawet przez te ośrodki medycyny pracy, które działają w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach (przynajmniej formalnie) będzie on niższy. Wszystko zależy od:

– miejsca przystępowania do badania,
– liczby osób przystępujących do badania,
– podmiotu, organizującego badanie na prawo jazdy (np. szkoły jazdy itd.).

Na marginesie warto zaznaczyć, że większość szkól oferuje darmowe badania, co jednak nie oznacza, że ich wartość nie została wcześniej wliczona do ceny kursu.

Przez jaki okres badania są ważne?

Okres ważności badań na prawo jazdy jest zależny od sytuacji, w której znajduje się dana osoba. Jeśli lekarz nie dopatrzył się żadnych istotnych problemów zdrowotnych, badanie to będzie ważne bezterminowo. Jeśli jednak jakieś problemy już występują (np. słabszy wzrok), trzeba będzie umówić się na badanie w terminie określonym przez lekarza. Oczywiście sam fakt, że w obecnie badania są ważne bezterminowo nie oznacza, że w przyszłości zawsze tak będzie.

Nieco inaczej sprawa okresu ważności badań na prawo jazdy wygląda u kierowców zawodowych. W większości przypadków muszą oni stawiać się u lekarza co 5 lat, do czego zresztą zobowiązuje ich ustawa.

Ważność orzecznictwa a ważność prawa jazdy

O ile ważność badania na prawo jazdy jest bezterminowa, o tyle ważność samego dokumentu wynosi jedynie 15 lat. Oczywiście nie oznacza to, że kierowca, którego stan zdrowia jest bardzo dobry, będzie musiał ponownie starać się o orzecznictwo. Osoba ta złoży tylko wniosek o wydanie nowego prawa jazdy.

Jeśli jednak dana osoba ma określone problemy zdrowotne, to w trakcie wymiany dokumentu trzeba będzie odbyć kolejne badania na prawo jazdy. Dopiero posiadanie stosownego dokumentu lekarskiego (orzeczenia) umożliwi kierowcy wyrobienie nowego dokumentu.

Podsumowanie

Choć badania na prawo jazdy są dla większości kierowców jedynie marnotrawieniem czasu, to jednak są one niezbędne w celu dokładnej oceny aktualnego stanu zdrowia kierującego. Warto z nich skorzystać, gdyż już na ich etapie można zdiagnozować poważne choroby zagrażające naszemu zdrowiu i życiu.

Redakcja