Zawiesia pasowe, czyli pasy wykonane z podwójnie szytej taśmy syntetycznej poliestrowej, służą do podnoszenia, zawieszania, zabezpieczenia i przenoszenia ciężkich ładunków. Jest to produkt bardzo wytrzymały, który zapewnia bezpieczny transport towarów. Znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Dużą zaletą tego sprzętu jest szeroki wybór długości oraz maksymalnego obciążenia roboczego.
Wybór zawiesia pasowego
Zakup zawiesia pasowego wiąże się z wyborem jego typu, ponieważ występuje on w kilku różnych rodzajach. Na rynku dostępne są modele okrągłe, pojedyncze lub pętlowe podwójne. Można je także dobierać ze względu na długość, grubość, szerokość oraz udźwig. Ponadto zawiesia pasowe różnią się też zakończeniami, np. zawiesia pętlowe zakończone są pętlą ułatwiającą przenoszenie długich elementów, m.in. rur. Pętle umożliwiają również założenie haków, uchwytów lub ogniw usprawniających pracę. Zawiesia wybiera się często ze względu na ich długość, od pół metra do 10 m, lub udźwig – od jednej do aż dziesięciu ton.
Kolor danego zawiesia informuje o jego maksymalnym unosie. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu od razu wiadomo, jaką wytrzymałość ma pas. Kolor fioletowy to obciążenie do 1 tony, zielony – 2 tony, żółty – 3 tony, szary – 4 tony, czerwony – 5 ton, brązowy – 6 ton, niebieski – 8 ton, pomarańczowy – 10 ton.
Wybierając zawiesie pasowe, należy się upewnić, że jest ono objęte normą PN-EN 1492-1 oraz że spełnia dyrektywy 2006/42/WE. Jest to gwarancja, że produkt jest najwyższej jakości oraz spełnia wymagane normy bezpieczeństwa.
Zastosowanie zawiesi pasowych
Celem stosowania zawiesi pasowych jest unoszenie czy przenoszenie ładunków, a także ułatwienie montażu dużych i ciężkich elementów. Można je także wykorzystywać do zabezpieczania towarów o znacznych gabarytach i wadze przed przesuwaniem się. Używa się ich wewnątrz kontenerów do transportowania skrzyń i palet z ładunkiem, a także do przenoszenia samych kontenerów. Zawiesia pasowe dobiera się do wagi obciążenia.
Wykorzystuje się je często w transporcie i logistyce do załadunku i rozładunku towarów. Przydają się również w innych branżach, np. w budownictwie. Doskonale sprawdzają się w pracach przeładunkowych, nawet do przedmiotów o nieregularnych kształtach. Zawiesia wykonane są z poliestru o delikatnej strukturze, więc nie rysują powierzchni transportowanych sprzętów. Jednocześnie poliester jest materiałem wytrzymałym, odpornym na przecieranie się, więc jeśli dobrze dopasuje się zawiesie do ładunku, nie ma ryzyka, że materiał rozerwie się, a ładunek spadnie.
Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/