Honda Civic – Popularny japoński kompakt

Honda Civic to jeden z najpopularniejszych, japońskich modeli samochodów. Nic w tym dziwnego dziwnego, skoro japoński potentat na rynku motoryzacyjnym, wypuścił aż 24 miliony egzemplarzy tego modelu (w 9 różnych wersjach). Pojazd należy do niższej klasy średniej (segment C), będąc tym samym dobrze dopracowanym kompaktem. Ciekawostką jest fakt, iż zdobył on szereg różnych nagród, w tym tytuł „Samochód Roku” na pięciu kontynentach.

Wygląd zewnętrzny Hondy Civic

Hondę Civic, można z powodzeniem zaliczyć do jednych z najbardziej ekspresjonistycznych modeli samochodów. Pomimo, że nadal mamy do czynienia z kompaktem, to jednak jest to kompakt niezwykły o bardzo bogatej stylistyce. Uwagę zwraca przede wszystkim duża liczba zdobień w postaci nieregularnego wykończenia linii. Cechę tą widać zwłaszcza w przypadku dwóch najnowszych modeli Hondy. Poprzednie jej odsłony były nieco bardziej uporządkowane i dopasowane do wcześniej obowiązujących standardów.

Parametry techniczne Hondy Civic

Sam fakt, że Honda Civic jest po prostu rozbudowanym kompaktem, widać na przykładzie parametrów technicznych samochodu. Są one charakterystyczne dla dopracowanych pojazdów segmentu B, charakteryzujących się poprawionymi właściwościami silnika i układu jezdnego.

1. Moc silników i przyspieszenie w Hondzie Civic

W Civic-u można zobaczyć całe spektrum rozwoju motoryzacji. Nic w tym dziwnego, skoro najsłabsze modele auta posiadają silnik o mocy zaledwie 45 KM. W nowszych pojazdach Hondy jest już znacznie lepiej. Ich moc to już przyzwoite 320 KM. Jak się to ma do przyspieszenia auta? Civic może przyspieszać do setki w dość krótkim (5.7) lub długim (16.3) czasie.

2. Honda Civic – pojemność silników

Jak na przyzwoity kompakt przystało, pojemność Hondy Civic jest bardzo złożona i oscyluje w okolicach 1.0 – 2.2 litra. Stąd też – w przypadku najnowszych wersji auta – trzeba się przygotować na nieco wyższe (niż w kompakcie) zużycie paliwa.

3. Prędkość maksymalna Hondy Civic

Do jakiej prędkości może nas rozpędzić Civic? Zależy to przede wszystkim od parametrów silnika. W najbardziej oszczędnych konfiguracjach, auto może jeździć z typowo „kompaktową” prędkością 140 km/h. W bardziej rozwojowych odmianach, wartość ta zwiększa się prawie dwukrotnie i sięga aż 270 km/h.

Dlaczego warto kupić to auto?

Przede wszystkim za ostrą, drapieżną stylistykę, tak charakterystyczną dla nowych, japońskich aut. Nie bez znaczenia pozostaje również bezawaryjność samochodu, dobrze skomponowana jednostka napędowa i konstrukcyjny całokształt.

Dlaczego nie warto kupić tego auta?

Jak na pojazdy Hondy przystało, w Civic-u nie najlepiej funkcjonuje wyciszenie. Problemem (pomimo dużej, masywnej konstrukcji) jest również słaba widoczność, zwłaszcza po bokach i z tyłu. Na uwagę zasługuje również słaba jakość karoserii, która po krótkim czasie może zacząć korodować.

Podsumowanie

Honda Civic jest samochodem przeznaczonym dla kierowcy ceniącego dopracowane, rozbudowane kompakty. Nie jest to może auto, którym zaszpanujemy na mieście, ale mimo to samochód ten warto docenić. Zwłaszcza ze względu na dobre parametry jezdne i dynamiczną jazdę.

Redakcja