Jak przygotować auto do sprzedaży?

Sprzedaż samochodu to nie taka łatwa sprawa. A jeśli dodatkowo chcemy uzyskać za nie korzystną cenę, dokonać transakcji w krótkim czasie i nie stracić przy tym zbyt wielu nerwów to musimy dobrze się przygotować. Najlepiej jest działać ściśle według ustalonego i sporządzonego wcześniej planu. Jak powinien wyglądać cały proces? Oto kilka podpowiedzi.

Krok pierwszy – odpowiednie przygotowanie samochodu

Każdy z nas wie, że ludzie to wzrokowcy, dlatego tak ważna jest jak najlepsza prezentacja auta. Dbałość o odpowiednie przygotowanie pojazdu jest niezwykle ważna również przy sprzedaży auta przez osoby prywatne – przecież każdy chce uzyskać za swoje auto możliwie najwyższą cenę. W dzisiejszym artykule specjalista, który każdego dnia zajmuje się profesjonalną sprzedażą aut w auto-skup24.pl podzieli się z Państwem garścią cennych rad, które pozwolą wyróżnić się ogloszeniu na tle innych.

Niezbędne będzie więc przeprowadzenie podstawowego detailingu, czyli renowacji i wyczyszczenia samochodu. Nie jest to zbyt co prawda skomplikowany, jednak dosyć czasochłonny proces. Najlepiej zacząć od bardzo dokładnego umycia karoserii i wszystkich szyb. Czysty lakier warto również poddać nabłyszczaniu przy użyciu specjalnych środków do tego przeznaczonych, a następnie dokładnie go wypolerować. Ostatnie z tych zadań wymaga odrobiny wprawy, dlatego osoby, które nigdy wcześniej nie zajmowały się polerowaniem auta powinny zwrócić się do specjalisty. Dzięki temu unikniemy zarysowań, a nasze auto będzie wyglądać jak nowe. Kolejnym miejscem, o które warto zadbać są felgi, nadkola, progi oraz wszystkie zakamarki w nadwoziu. Nie zapominajmy również o dokładnym umyciu opon. Są to części auta, na które zwracają uwagę zarówno amatorzy jak i osoby, które zawodowo zajmują się skupowaniem samochodów. Wszystkie elementy wykonane z tworzywa można odświeżyć przy użyciu specjalistycznego sprayu do czyszczenia plastikowych części karoserii.

Ostatnim ale równie ważnym etapem w przygotowaniu auta do sprzedaży powinno być oczywiście dokładne czyszczenie jego wnętrza. Jest to szalenie ważne. Im dokładniej to zrobimy, tym lepsze wrażenie wywrzemy na kupującym. Brudne, zaniedbane i zakurzone wnętrze może sugerować, że auto jest po prostu zaniedbane a jego stan pozostawia wiele do życzenia. Jak odpowiednio przygotować wnętrze? Brudną tapicerkę pierzemy a kokpit i inne elementy z plastiku czyścimy za pomocą sprayu do kokpitu. Nie zapominajmy przy tym o dokładnym wytrzepaniu dywaników oraz odkurzeniu bagażnika.

Krok drugi – dobre zdjęcia

Żaden, nawet najnowocześniejszy aparat nie zamieni starego i zaniedbanego auta w najnowszy model prosto salonu, jednak estetyka i dobrze wykonane zdjęcia to połowa sukcesu. Ładne fotografie dołączone do dobrze przygotowanego opisu przyciągną dużą liczbę zainteresowanych i zwiększą nasze szanse na szybka sprzedaż.

Nie jest to jednak prosta sprawa i wymaga od nas poświęcenia odrobiny czasu i przestrzegania kilku żelaznych zasad. Zdjęcia muszą być przede wszystkim estetyczne i fachowo wykonane. Tło nie może rozpraszać, dlatego najlepiej nie fotografować auta na tle warsztatu, podjazdu czy brudnej ściany. Dobrym miejscem na wykonanie zdjęć może być pusty parking, skraj lasu albo mało uczęszczana uliczka.

Nie bez znaczenia jest również kadrowanie, perspektywa, ostrość zdjęcia oraz właściwe oświetlenie auta. Samochód musi być głównym elementem zdjęcia, dlatego powinien znajdować się w centrum fotografii. Dobrze byłoby gdyby zdjęcia wykonywane były z odpowiedniej odległości i wysokości maski samochodowej, tak aby nadwozie zachowało swoje naturalne proporcje a auto nie wydawało się zniekształcone.

Ilość zdjęć, jakie dołączymy do ogłoszenia nie powinna przekraczać kilkunastu, jednak warto zadbać o dokładne przedstawienie auta. Fotografie powinny ukazywać auto z każdej strony i prezentować zarówno wnętrze jak i jego elementu zewnętrzne. Nie zapominajmy również o zdjęciach bagażnika i uwiecznieniu części znajdujących się pod maską. Oczywistym jest, że zdjęcia powinny eksponować najlepsze strony samochodu nie należy, jednak ukrywać mankamentów i wad auta. Prawda wyjdzie przecież w trakcie oględzin samochodu przez kupującego, dlatego lepiej zaoszczędźmy sobie wstydu i szanujmy czas swój i potencjalnego kupca.

Krok trzeci – odpowiednio skomponowane ogłoszenie

Dobrze skomponowane ogłoszenie zagwarantuje nam, że nasza oferta wyróżni się z tłumu innych opisów i wzbudzi duże zainteresowanie. Nie warto jednak koloryzować i zakłamywać rzeczywistość oraz starać się wypaść zbyt oryginalnie. Złota zasada mówi: im prościej napisane, tym lepiej dla nas.

Ważne jest by przekazać wszystkie istotne informacje, tak aby potencjalny kupiec wiedział, że ma do czynienia z prawdomówną osobą. Tytuł ogłoszenia musi wskazywać jasno na model samochodu a wszelkie rubryki powinny być wypełnione tak, aby były one widoczne dla kupców poszukujących aut w konkretnej kategorii. Komponując sam opis samochodu nie warto silić się na bajkowe opisy. Lepiej postawić na fakty i zamieścić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pojazdu.  Jeśli sprzedajemy auto posiadające bogate wyposażenie dobrze jest podkreślić te atuty, co na pewno podbije stawkę.

Pamiętajmy, że jako sprzedający bierzemy całkowitą odpowiedzialność za treść tego, co będzie przedstawione w ogłoszeniu. Wszystkie zmyślenia i przeinaczenia na pewno wyjdą na jaw i to my będziemy musieli za nie odpowiedzieć. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni jakichś szczegółów lub nie znamy historii samochodu to nie warto gdybać i umieszczać w opisie słynnego sformułowania „auto bezwypadkowe”. Pod żadnym pozorem nie manipulujmy również informacjami o przebiegu auta, gdyż jest to karalne.

Nie warto również posiłkować się sformułowaniami dawniej używanymi przez profesjonalnych handlarzy. Chodzi tu o teksty w stylu „ stan igła” oraz „poprzednim właścicielem był niemiecki emeryt/kobieta”. Są to frazesy, które obecnie na nikim nie robią wrażenia a wręcz odstraszają kupujących.

Gdzie warto sprzedać samochód?

Lokalne gazety to już niestety przeżytek, dlatego nie warto zawracać sobie nimi głowy.  To internet jest obecnie miejscem, gdzie znajdziemy wszystko i to tu należy umieścić swoje ogłoszenie. Do wyboru mamy wiele platform sprzedażowych, jednak dobrze jest ograniczyć się do 2 lub 3 najpopularniejszych. Zdarza się, że zostanie nam naliczona prowizja od umieszczenia ogłoszenia, jednak nie ma się co dziwić. Platformy biorą część odpowiedzialności za transakcję a na dodatek muszą z czegoś zarabiać. Taka jest cena za szybką sprzedaż auta.

Dla zwiększenia zasięgów warto jest udostępniać link do ogłoszenia na używanych przez nas portalach społecznościach oraz na forach tematycznych. Dobrym rozwiązaniem jest również zawieszenie kartki z ofertą sprzedaży na szybie samochodu, którego dotyczy oferta. Opis taki powinien zawierać jedynie podstawowe informacje na temat samochodu oraz cenę i dane kontaktowe właściciela.

Skup aut w Gdyni i Gdańsku auto-skup24.pl

Sprzedałem samochód…ale co dalej?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że sprzedaż auta to nie tylko oddanie kluczyków i pomachanie nowemu właścicielowi odjeżdżającemu ku zachodowi słońca. Istnieją bowiem formalności, które muszą zostać dopełnione już po zakończeniu transakcji.

Najważniejszą kwestią jest zgłoszenie faktu sprzedaży auta. Mamy na to 30 dni od momentu podpisania umowy i należy to zrobić w miejscu, gdzie pojazd był przez nas zarejestrowany. Jeśli zlekceważymy ten obowiązek może nas czekać niemiła niespodzianka w postaci mandatu.  Sam proces zgłoszenia jest bezpłatny i bardzo szybki. Do wyrejestrowania samochodu potrzebujemy jedynie dowód osobisty i umowę kupna-sprzedaży w postaci kopii. Na miejscu musimy jeszcze wypełnić odpowiedni formularz i to tyle. Ciekawym rozwiązaniem, niezwykle przydatnym w dzisiejszych czasach jest możliwość wyrejestrowania pojazdu bez wizyty w urzędzie. Można to zrobić online, ale tylko w przypadku posiadania profilu zaufanego eGo. Wtedy wystarczy jedynie przesłanie elektronicznego wniosku przez system ePUAP. Jeśli nie posiadamy eGo możemy przesłać wymagane dokumenty pocztą. Drukujemy potrzebne wnioski ze strony urzędu, załączamy kopie dowodu i umowy kupna-sprzedaży i wysyłamy na wskazany adres. Nie możemy również zapomnieć o zawiadomieniu naszego ubezpieczyciela o tym, że właśnie sprzedaliśmy auto. Mamy na to 14 dni.

Kupiłem samochód…i co dalej?

Nabywca pojazdu również musi dopełnić kilku formalności, by w pełni stać się nowym właścicielem auta. Najważniejszą z nich jest zarejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji. Czas na dokonanie takiego wpisu to również 30 dni od podpisania umowy kupna – sprzedaży. Aby dokonać rejestracji należy mieć przy sobie dowód osobisty, kartę pojazdu, umowę kupna – sprzedaży, polisę OC oraz dowód rejestracyjny pojazdu.  Do mniej przyjemnych rzeczy należy również konieczność odprowadzenia opłaty PCC-3, czyli podatku naliczanego od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% rynkowej wartości auta, a na jego zapłacenie kupujący ma 14 dni.

Redakcja