Jak wybrać Leasing żeby nie stracić?

Współczesny świat charakteryzuje się okazjonalnością. Wymaga podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Tak samo jest w przypadku zakupu samochodu. Najbardziej opłacalne i najwygodniejsze jest wybranie leasingu. Jak wybrać leasing żeby nie stracić? Promocje mają za zadanie przyciągnąć do siebie klientów, dlatego niemalże każdy leasing charakteryzuje się czymś innym. Podpisanie umowy może poprzedzać jej przeczytanie oraz zaznajomienie się z rzeczami, które mówią o tym: Jak wybrać leasing żeby nie stracić?

Wiarygodność leasingodawcy

Pierwszym punktem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest sprawdzenie leasingodawcy, tzn. jego wiarygodności. Na wiarygodność składają się takie czynniki jak: ugruntowana pozycja na rynku leasingowym, stabilność finansowa leasingodawcy. Dlaczego te dwa aspekty są w tym przypadku najważniejsze? Ponieważ ugruntowana pozycja na rynku sprawia, że masz większe prawdopodobieństwo utrzymania się leasingodawcy na rynku, przy zmieniającej się gospodarce. Natomiast stabilność finansowa jest sygnałem, że leasingodawca jest wypłacalny, to też wiąże się z zaufaniem wobec niego, czyli większym prawdopodobieństwem, że leasingodawca wywiąże się z umowy. Wszystko to zmierza do Twojego poczucia bezpieczeństwa, że będziesz mógł bez problemu korzystać z zakupionego pojazdu.

Elastyczność leasingodawcy

Drugim punktem wybrania leasingu bez utraty pieniędzy jest elastyczność. Oznacza ona postawę leasingodawcy wobec klienta. Chodzi o wszelkiego rodzaju możliwości zmiany dotyczącej leasingu, czyli dopasowania oferty indywidualnie do Ciebie. Jeżeli leasingodawca oferuje możliwość wymiany pojazdu po jego zakupie, to jest to bardzo dobry sygnał, że opłaca się u niego kupić samochód. Wówczas możesz liczyć na sprzedaż swojego auta w przyszłości, a zatem osiągnięcia podwójnej korzyści. Dzięki temu uzyskasz więcej możliwości na rozwój siebie w przyszłości. Spersonalizowana oferta pod każdego klienta jest gwarantem, że leasing będzie opłacalny.

Umowa leasingu

Trzecim punktem jest po prostu czytanie. Finalizacja umowy zaczyna się w momencie jej podpisania, a zatem możesz przed tym momentem poczytać więcej na temat leasingu, nie tylko umowę. Leasingodawca może zapomnieć lub celowo nie wspomnieć o pewnych punktach związanych z kosztami w umowie, czy podczas rozmowy z Tobą. Dlatego upewnij się sam, że podpisywana umowa nie zawiera nic ponadto czego się dowiedziałeś. Zatem przeczytaj umowę ze szczególnym uwzględnieniem: opłat i prowizji. Czasami warto poświęcić więcej czasu na przeczytanie umowy i cieszyć się dobrym wyborem leasingu.

Usługi dodatkowe

Leasingodawcy często dodają możliwość wyboru dodatkowych usług w ramach leasingu. Dlatego warto zapytać się o: polisy na życie, ubezpieczenie, pakiety serwisowe czy nawet naprawdę samochodu w trakcie trwania jego zakupu. Uchronisz się w ten sposób od płacenia niepotrzebnie zewnętrznych ubezpieczeń, a może nawet zyskasz parę złotych na serwisie samochodowym.

Oprocentowanie

Tak jak w przypadku brania kredytu trzeba zwracać uwagę na rzeczywiste oprocentowanie kredytu, tak w przypadku leasingu trzeba sprawdzać szczegółowo raty leasingu. Wówczas może okazać się, czy leasing będzie Cię kosztował rzeczywiście tyle co sugeruje leasingodawca, czy może jednak więcej. Warto policzyć całość samemu

Limit przebiegu

Umowa często zawiera informacje dotyczące limitów przebiegu samochodu w czasie leasingu. Dlatego sprawdź, czy umowa, którą podpisujesz też zawiera taką informację. Dobrym znakiem jest brak tego zapisu. Natomiast jeżeli taki zapis widnieje w Twojej umowie, to policz skrupulatnie, czy ilość przebiegu jest skorelowana z potrzebami, które masz albo które przewidujesz na przyszłość.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze leasingu?

Korzystanie z samochodu wiąże się z licznymi drobnymi szczegółami, które w umowie leasingu są często określane mianem ograniczeń korzystania z pojazdu. Zatem jak dobrać leasing żeby nie stracić? Zapytaj się leasingodawcy o takie szczegóły jak: czy możesz korzystać z samochodu do przewozu potrzebnych Tobie rzeczy, czy może pojazd przekazywać osobom trzecim. Takie informacje również powinny znaleźć się w umowie, którą przeczytasz. Warto o tym wiedzieć, ponieważ możesz zapłacić słoną karę za leasing z ograniczeniami, o których nie wiedziałeś.

Umowa zawiera w sobie pełny pakiet zapisów informujących o tym co może i czego nie może leasingobiorca. Dlatego analiza całości tego dokumentu jest niezwykle ważna. Może bowiem okazać się, że firma leasingowa dodała zapis informujący kiedy może zabrać zakupiony pojazd przed upływem terminu. Zazwyczaj takie punkty regulaminu dotyczą: szkody całkowitej, wypowiedzenia przez firmę. O takich rzeczach warto wiedzieć zanim się wybierze konkretny leasing.

Zatem jak wybrać leasing żeby nie stracić?

O to zbiór wszystkich wymienionych w całości artykułu rzeczy, o których musisz pamiętać, są to: możliwość wygaśnięcia umowy przed terminem, limity, ograniczenia z korzystania z samochodu, ważne informacje zawarte w umowie, którą trzeba koniecznie przeczytać, elastyczność leasingodawcy, sprawdzenie rat, limity przebiegu oraz wiarygodność leasingodawcy, bez której nie ma nawet co myśleć o podpisywaniu umowy. Zrób z otrzymanej wiedzy użytek i wybierz najlepszy na rynku leasing.

Redakcja