Kiedy warto zdecydować się na zmianę ubezpieczyciela OC?

Zmiana ubezpieczyciela OC nie jest możliwa w dowolnym momencie. Co prawda ubezpieczony w każdym momencie może złożyć wypowiedzenie dotychczasowej umowy, nie oznacza to jednak, że ochrona przestanie obowiązywać, a składka ubezpieczeniowa nie będzie wymagała opłacenia. Wypowiedzenie doprowadzi jedynie do tego, że dotychczasowa umowa nie zostanie automatycznie przedłużona. Istnieje jednak pewna okoliczność, w której umowę można wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym. Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela OC?

Zakup używanego samochodu

Większość Polaków kupuje auta używane. Znaczna ich część pochodzi z zagranicy, jednak nie brakuje również atrakcyjnych ofert z polskiego rynku wtórnego. W większości przypadków auta te są już ubezpieczone. Nabywca ma prawo korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia OC do końca trwania umowy. Często taka perspektywa wydaje się atrakcyjna, zwłaszcza gdy dotychczasowy właściciel legitymował się pokaźnymi zniżkami za bezszkodową jazdę. Z drugiej strony towarzystwa ubezpieczeniowe dobrze dbają o swój interes finansowy i ponoszone ryzyko. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że ubezpieczyciel zdecyduje się na rekalkulację składki. W praktyce nowy właściciel pojazdu zapłaci więc za ubezpieczenie OC dużo więcej.

Dlatego warto rozważyć rezygnację z aktualnego ubezpieczenia OC. W przypadku zakupu używanego pojazdu jest to możliwe ze skutkiem natychmiastowym. Wystarczy sporządzić pisemny dokument z informacją o wypowiedzeniu i przekazać go ubezpieczycielowi. Gotowe formularze są powszechnie dostępne w internecie. Wypowiedzenie można dostarczyć towarzystwu ubezpieczeniowemu osobiście, kurierem, pocztą lub na wskazany przez ubezpieczyciela adres mailowy. Warto zatroszczyć się o potwierdzenie, że dokument dotarł do ubezpieczyciela, bo w razie problemów właściciel samochodu może być obciążony kosztami z tytułu nieopłaconej składki.

Znalezienie korzystniejszej oferty

Zmiana ubezpieczyciela bardzo często jest opłacalna, gdy tylko aktualna umowa dobiega końca. Warto wiedzieć, że w myśl polskiego prawa umowa o ubezpieczenie OC jest przedłużana automatycznie. Dlatego jeśli właściciel pojazdu pragnie z niej zrezygnować, musi złożyć wypowiedzenie ubezpieczycielowi najpóźniej dzień przed końcem trwania umowy, a jeśli jest on wolny od pracy, w kolejny dzień roboczy.

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych dynamicznie się zmieniają. Propozycja, która przed rokiem była najkorzystniejsza, nie musi być taka aktualnie. Gdy umowa o ubezpieczenie OC zbliża się do końca, warto dokonać rynkowego rozeznania i poszukać najbardziej atrakcyjnej oferty dostępnej aktualnie na rynku.

Zmiana ubezpieczyciela w praktyce

Składka ubezpieczeniowa jest zawsze wyliczana indywidualnie, dlatego najlepiej skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego – na przykład KioskPolis.pl (https://kioskpolis.pl/). Porównywarka daje dostęp do wielu propozycji towarzystw ubezpieczeniowych zgromadzonych w jednym miejscu. Po wypełnieniu formularza można je w sposób czytelny ze sobą porównywać i wytypować najkorzystniejsze. Następnie wybraną polisę użytkownik może kupić przez internet bez wychodzenia z domu. Warto rozważyć zakup wielu ubezpieczeń w pakiecie, dzięki czemu cena poszczególnych produktów będzie niższa.

Redakcja