Kupno auta na fakturę w firmie

Zakup samochodu z całą pewnością jest bardzo istotnym wydarzeniem. Może go dokonać zarówno osoba prywatna, jak i firma. Zakup samochodu przez firmę przebiega w inny sposób niż zakup auta przez osobę prywatną. Zazwyczaj przez firmę dokonywane jest kupno auta na fakturę. Warto dowiedzieć się o nim więcej i poznać wszystkie jego aspekty. Bardzo istotna jest na przykład możliwość odliczania podatku VAT podczas zakupu konkretnego modelu samochodu, a także możliwe koszty uzyskania przychodów.

Kupno auta przez firmę

Kupno auta przez firmę najczęściej dokonywane jest na fakturę. Jest to zazwyczaj dość spory koszt, na który należy się wcześniej przygotować. Zazwyczaj zakup auta w firmie finansowany jest z majątku podatnika lub w przypadku, gdy podatnik nie ma wystarczająco dużego majątku to z kredytu. Samochód kupowany przez firmę wprowadzany jest do tak zwanej ewidencji środków trwałych, jeśli jego wartość przekracza dziesięć tysięcy. Auto powinno się również w odpowiedni sposób zamortyzować.

Koszty uzyskania przychodu

Kupno auta na fakturę może być traktowane w danym przedsiębiorstwie jako koszt uzyskania przychodu. Limity tego rodzaju działania są następujące:
– siedemdziesiąt pięć procent, jeśli samochód użytkowany jest mieszanie, czyli jest to zarówno użytek prywatny, jak i firmowy; dotyczy to w szczególności samochodów osobowych,
– sto procent, jeśli samochód użytkowany jest wyłącznie na rzecz działalności firmowej; jednak w takim przypadku konieczne jest również prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, ponieważ musi być on udokumentowany.

Odliczenie VAT

Podczas zakupu samochodu na firmę może zostać również odliczony podatek VAT. W przypadku użytkowania auta w sposób mieszany, czyli zarówno na potrzebny własne, jak i prowadzonej działalności, to będzie to pięćdziesiąt procent. Natomiast sto procent można odliczyć tylko jeśli samochód użytkowany jest wyłącznie na użytek działalności gospodarczej. Oprócz tego samochód musi być w specjalny sposób zarejestrowany.

Kupno w formie leasingu

Samochód na firmę można również wziąć w leasing. Z całą pewnością będzie to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu podatników. W obecnych czasach leasing można wziąć w bardzo zróżnicowanych formach. Wśród nich można przede wszystkim wymienić następujące:
– leasing operacyjny,
– leasing finansowy.
Należy zastanowić się, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla naszego przedsiębiorstwa, a następnie je wybrać. Samochód po zakończeniu leasingu można wykupić, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ stanie się on wtedy całkowitą własnością podatnika.

Leasing a odliczenie VAT

Podczas wzięcia samochodu w leasing możliwe jest również odliczenie podatku VAT. Ma to miejsce w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnego zakupu pojazdu na fakturę. Jeśli samochód będzie użytkowany zarówno w sposób prywatny, jak i służbowy to podatnik ma możliwość odliczenia pięćdziesięciu procent. Natomiast jeśli auto będzie się użytkowało wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to odliczyć będzie można sto procent.

Jaką metodę wybrać?

Możliwe metody zakupu samochodu na firmę są bardzo zróżnicowane. Dlatego warto wybrać taki, który będzie jak najbardziej korzystny dla naszego przedsiębiorstwa. W tym celu należy bardzo dokładnie przeanalizować całą sytuację i sprawdzić, które rozwiązanie wyjdzie lepiej. Podczas zakupu warto również wziąć pod uwagę kwestie podatkowe, ponieważ również są one bardzo istotne. Dzięki wyborowi odpowiedniej metody można uzyskać spore oszczędności, co bez wątpienia będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Ewidencja pojazdów

W każdej firmie powinna być prowadzona odpowiednia ewidencja pojazdów, na którą będą się składały wszystkie pojazdy znajdujące się w danym przedsiębiorstwie. Dzięki temu będzie możliwe kontrolowanie wszystkich wydatków, które są z nimi związane, a także odpowiednie ich rozliczanie. Dlatego prowadzenie w odpowiedni sposób ewidencji pojazdów w firmie jest bardzo kluczowym elementem każdego przedsiębiorstwa. Powinno to być prowadzone w pełni efektywnie i skutecznie.

Redakcja