Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy – na co zwracać uwagę?

Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy powinien zostać w stu procentach dopasowany do jego rzeczywistych potrzeb oraz predyspozycji. Wiadomym jest, że osoba z ograniczoną ruchomością nie powinna poruszać się standardowym pojazdem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stanowi ona realne zagrożenie dla siebie oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto zaznaczyć, że nie istnieje gotowe auto, które sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku. Musi ono zostać od postaw dopasowane do użytkownika (kluczowy jest tutaj stopień oraz rodzaj niepełnosprawności).

Kiedy osoba niepełnosprawna może być kierowcą?

Wiadomym jest, że nie w każdym przypadku osoba niepełnosprawna może samodzielnie prowadzić pojazd. Musi ona przejść przez liczne badania, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie posiadanych predyspozycji. Z oczywistych względów kierowcą nie może zostać osoba, które nie może poruszać kończynami. Przeszkodą jest również uszkodzenie wzroku – nawet częściowe. Mogłoby się wydawać, że osoby głuche nie sprawdzą się za kółkiem, jednak nie jest to prawdą. Okazuje się, że mogą one starać się o prawo jazdy, jednak relatywnie często mają problem z rozwiązywaniem tekstów. Wynika to z faktu, że stosowanie języka migowego na co dzień może spowolnić tempo czytania.

Przystosowanie pojazdu do osoby niepełnosprawnej

Osoba niepełnosprawna, która posiada uprawnienia do kierowania pojazdem powinna zająć się doposażeniem posiadanego auta. To, czy będą konieczne istotne przeróbki jest kwestią bardzo indywidualną. Priorytetem jest to, aby użytkownik miał zagwarantowany najwyższy stopień komfortu. Liczy się również bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Poniżej przedstawiono kilka ciekawych udogodnień.

– Gałka na kierownicę – jest ona niezbędna szczególnie w przypadku problemów z płynnym obracaniem kierownicy. To niewielkie akcesorium może znacząco usprawnić wykonywanie manewrów. Kosztuje ono zaledwie kilkadziesiąt złotych, a więc nie trzeba obawiać się zbyt dużego obciążenia finansowego. Montaż jest prosty, a jednocześnie szybki.
– System ułatwiający wciskanie pedałów – wiele osób uważa, że osoby niepełnosprawne powinny posiadać auto z automatyczną skrzynią biegów. Faktem jest, że w wielu przypadkach okazują się one prostsze w prowadzeniu. Nie można również nie wspomnieć o profesjonalnych systemach ułatwiających wciskanie pedałów wyłącznie lewa noga.
– Mocowanie wózka inwalidzkiego – bywa tak, że osoba niepełnosprawna podczas prowadzenia samochodu znajduje się na wózku inwalidzkim. Wiadomym jest, że konstrukcja wymaga odpowiedniego przymocowania.
– System ułatwiający wsiadanie do samochodu – jest to podstawą do tego, aby pojazd był ergonomiczny. Dzięki niemu osoba niepełnosprawna może funkcjonować bez pomocy osób trzeci. Jednocześnie nie musi wkładać zbyt dużej ilości energii w wsiadanie oraz wysiadanie z auto. Przyjęcie właściwej pozycji za kierownicą także nie będzie stanowić żadnego wyzwania.
– Urządzenie do ręcznej obsługi gazu oraz hamulca – jest ono pomocne w przypadku braku czucia w kończynach dolnych. Oczywiście omawiane urządzenie ma sens w przypadku pojazdów z automatyczną skrzynią biegów.
– Najazdy do wózków inwalidzkich – to kolejne udogodnienie, dzięki któremu osoba niepełnosprawna może sprawnie i bez większego wysiłku dostać się do auta. Należy jednak pamiętać, że po użyciu konstrukcja wspomagająca musi zostać złożona.

Zakup gotowego samochodu dla osoby niepełnosprawnej

Łatwo zauważyć, że w sprzedaży znajduje się wiele samochodów z drugiej reki, które już zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czy taki zakup ma sens? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Opisywane rozwiązanie wydaje się być dobrym pomysłem, jeśli auto posiada elementy, które zostaną przez nas wykorzystane. Brak konieczności wdrażania modyfikacji sprawia, że oszczędzamy nie tylko czas, ale również pieniądze. Wadą jest fakt, ze relatywnie ciężko jest znaleźć pojazd, który będzie w pełni dopasowany do naszych indywidualnych preferencji oraz wymagań.

Redakcja