Usterki przy wysokich temperaturach – jak dbać o samochód latem?

Wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi czy zwierząt. Upały mają także negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie samochodów czy innych pojazdów. Jak zatem można uchronić auta podczas upałów oraz jakie są najczęstsze usterki w takich sytuacjach?

Typowe usterki przy wysokich temperaturach

W samochodach, które nie są garażowane latem, tylko zostawione na działanie wysokich temperatur mogą zachodzić pewne zmiany. Oczywiście powstałe w ten sposób usterki nie są bardzo groźne, jednak warto o nich wiedzieć. Bowiem nie tylko niskie temperatury i mrozy mogą być wyjątkowo szkodliwe. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest źle działająca klimatyzacja. Jak wiadomo, bez klimatyzacji jazda podczas upałów jest bardzo męcząca. Wielu kierowców najzwyczajniej w świecie nie wyobraża sobie podróżowania bez chłodzenia. Klimatyzacja ma za zadanie chłodzić, jednak wysokie temperatury mogą powodować, że będzie ona zdecydowanie mniej wydajna. Jeśli z kratek wydobywa się letnie lub ciepłe powietrze, może to oznaczać, że skończył się czynnik chłodzący. W taki wypadku sprzęt należy oddać do sprawdzenia i uzupełnić braki. Kolejnym problemem w aucie może być zmniejszona sprawność akumulatora. Wydawać by się mogło, że dzieje się tak tylko podczas zimy, jednak okazuje się, że wysokie temperatury też przyczyniają się do pogorszenia stanu akumulatora. Poziom naładowania akumulatora drastycznie spada podczas upałów. Starsze akumulatory, ale również i te nowsze źle znoszą gorączki. Bateria akumulatora może rozładować się podczas kilkudniowego postoju w miejscu, gdzie temperatura dochodzi nawet do 30 stopni Celsjusza. Dlatego wskazane jest pozostawianie auta w miejscach chociaż trochę zacienionych. Podczas długiego postoju na słońcu warto chociaż raz w tygodniu przejechać się samochodem, aby chociaż na chwilę podładować akumulator. Jednak warto jest tak czy siak się zabezpieczyć i wozić ze sobą prostownik i kable. Takim sposobem będzie można szybko wrócić do kontynuowania jazdy. Bardzo często w okresie letnim można usłyszeć pisk opon podczas zmiany kierunku czy jazdy na rondzie. Jeśli wraz z ochłodzeniem pisk przestaje być słyszalny, może to oznaczać, że koła są nieprawidłowo ustawione. Podczas wysokich temperatur mogą pojawić się również problemy z otwieraniem samochodu za pomocą pilota. Nagrzanie centralnego zamka może utrudnić jego prawidłowe funkcjonowanie. Awaria chłodnicy będzie natomiast zdecydowanie bardziej poważnym problemem. Jeśli temperatura cieczy chłodzącej zaczyna rosnąc, może to oznaczać, że silnik zacznie się przegrzewać. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do mechanika. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to we wnętrzu pojazdu pasażerowie mogą poczuć wyraźny zapach paliwa. Wysoka temperatura powoduje, że paliwo staje się lotne, dlatego też jego zapach jest tak wyczuwalny.

Jak dbać o samochód latem?

Przede wszystkim, jak już zostało to wspomniane, należy dbać o to, aby samochód nie znajdował się przez cały czas na pełnym słońcu. A nawet jeśli zachodzi taka sytuacja, to ważne jest, aby przynajmniej raz w tygodniu odpalić auto i przejechać się nim. Wskazana jest częsta konserwacja samochodu. Sprawdzanie klimatyzacji i chłodnicy pomoże uniknąć niepotrzebnych problemów. Przede wszystkim warto dość często myc samochód. Suche powietrze i kurz mogą sprawiać, że zanieczyszczenia dostaną się do wnętrza silnika. Dlatego tak ważne jest, aby samochód był przede wszystkim czysty. Te kilka szczegółów może znacznie ułatwić nam korzystanie z samochodu podczas lata. Warto o nich pamiętać, aby wspólna podróż okazała się przyjemna. Należy również na czas upałów posiadać dobre opony, gdyż rozgrzany asfalt wpływa bardzo niekorzystnie na ich strukturę.

Lato to z zasady upalne dni. Rzadko kiedy zdarzają się chłodne i deszczowe momenty. Taka pogoda może negatywnie wpływać na funkcjonowanie samochodu. Dlatego ważna jest jego odpowiednia konserwacja i regularne sprawdzania. Dzięki temu będzie można uniknąć niechcianych awarii i drogich napraw.

Redakcja