Kochamy rozmowy o motoryzacji, o wyższości jednego auta nad drugim, o mocy silników i dodatkowych wyposażeniach aut, które podnoszą komfort kierowania nimi i ogólnie cieszą z faktu samego ich posiadania. Często dochodzi przy tym do sprzeczek, a nawet gwałtownych kłótni, ale żaden doświadczony kierowca nie polemizuje z tym, że jest koniecznością wymiana opon letnich na opony zimowe, kiedy w kalendarzu nieubłaganie wybija zbliżający się koniec roku.
Dobór właściwych opon zimowych
Wymiana opon jest łatwizną, wystarczy odwiedzić odpowiedni zakład oferujący taką usługę. Trudniej natomiast o ich odpowiedni dobór, gdyż nie każde opony zimowe należą do najwyższej klasy, a tańsze produkty obwarowane są koniecznością ostrożniejszego ich użytkowania.
Styl jazdy a opony zimowe
Agresywny kierowca, nieznoszący przesuwania się w ogonku pojazdów, ale wykorzystujący najmniejszą przestrzeń do próby wyprzedzania, w okresie zimowym ma bardzo utrudnione zadanie. Wszelkie bowiem gwałtowne manewry i przyspieszanie, stają się czynnikami potęgującymi zagrożenia na jezdni. Dla takich kierowców i nawet z zastrzeżeniem dotyczącym zmiany trybów zachowania na drodze niezbędne są więc opony najwyższej klasy, aby w razie konieczności czy zapomnienia się w trudnych warunkach na drodze, mogli oni wyjść z nich obronną ręką. Dla pozostałych, którym stabilna, spokojna jazda bardziej odpowiada, wystarczą opony klasy średniej, ale one także muszą spełniać odpowiednie parametry wytrzymałościowe i trakcyjne.
Rozmiary opon zimowych
Na szczęście producentów mamy bez liku, a konkurencyjność wymusza na nich stosowanie najlepszych materiałów i technologii do produkcji ogumienia. W związku z tym nie należy specjalnie się obawiać tego, że kupimy bubel, a zwracać trzeba jedynie uwagę na to, żeby opony były idealnie dopasowane do naszego auta. Nie ma mowy, aby podobne zakładać do samochodu miejskiego, sportowego, terenowego, czy limuzyny, nawet wówczas, gdy mają one taki sam rozmiar felg. Zazwyczaj rozmiar felg, a co za tym idzie średnica opon, idzie w parze z prędkością jakie auta rozwijają. Im jest ona większa tym większe hamulce muszą zmieścić się w feldze. Najczęściej dobierane średnice felg i opon zimowych przedstawiają się następująco:
- opony zimowe r15 – samochody miejskie
- opony zimowe r16 – samochody terenowe
- opony zimowe r17 – limuzyny
- opony zimowe r18 – samochody sportowe
Przygotowanie całego auta do zimy
Nie zapominajmy także o tym, że same opony nie wystarczą i że przed zimą dobrze jest przeprowadzić solidny przegląd techniczny samochodu. I dobrze jest zrobić to nawet wówczas, kiedy całkiem niedawno, na przykład przed kilkoma miesiącami, były przeprowadzane okresowe badania techniczne. Samochód do zimy należy przygotować i bezdyskusyjnie, i potwierdzi to każdy, liczący się na rynku mechanik samochodowy.