Pracujemy dużo. Pracujemy w biurze, w domu, w drodze. Rozwój telekomunikacji sprawił, że szybkość obiegu informacji bardzo wzrosła, a podjęcie decyzji wymaga czasem błyskawicznej reakcji. Rozmawiamy więc przez telefony starszej i nowszej generacji w poczekalni u lekarza, na poczcie, podczas jazdy samochodem.
Rozmowa podczas jazdy samochodem
Każdy kierowca wie, że za rozmowę przez telefon trzymany przy uchu podczas prowadzenia samochodu grozi mandat oraz punkty. Dlaczego ta czynność jest karana przez policjantów? Sama rozmowa rozprasza uwagę kierowcy, a odbieranie telefonu, wybieranie numeru, czytanie lub co gorsza pisanie SMS-ów sprawia, że kierowca odrywa wzrok od drogi, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Nieprawidłowe trzymanie kierownicy sprawia, że reakcja manewru na np. wtargnięcie dziecka na ulicę kierowcy będzie opóźniona lub nie wystąpi w ogóle. Przepisy prawa drogowego dopuszczają możliwość rozmowy przez telefon za kierownicą przez zestaw głośnomówiący.
Czym jest zestaw głośnomówiący?
Nazywane gadżetem samochodowym urządzenie składa się z wbudowanego mikrofonu i głośnika. Połączenie realizowane jest przez telefon, natomiast zestaw głośnomówiący przekazuje sygnał audio (starsze modele za pomocą kabla, nowsze modele za pomocą Bluetouch), co umożliwia prowadzenie rozmów przychodzących i wychodzących. Zestawy głośnomówiące są urządzeniami stałymi bądź przenośnymi.
Jaki zestaw głośnomówiący do samochodu wybrać?
Wybór urządzeń jest ogromny. Zasada działania wszystkich urządzeń jest taka sama, zatem kierowca podczas wyboru zestawu może wziąć pod uwagę takie parametry jak:
– jakość i głośność mikrofonu i głośnika (przy zakupie trudno to zweryfikować, dobrze jest sprawdzić opinie innych użytkowników),
– system redukcji szumów, umożliwiający dobrą jakość rozmowy np. podczas jazdy po drodze szybkiego ruchu,
– sposób i stopień trudności montażu (klamry, klipsy, przyssawki),
– walory estetyczne.
Dostępne w sprzedaży zestawy głośnomówiące są coraz bardziej nowoczesne (są wyposażone w wyświetlacze) i posiadają nowe funkcje np. możliwość podłączenia zestawu do głośników samochodowych i odtwarzanie MP3, wybieranie głosowe, automatyczne włączanie. Podczas zakupu warto sprawdzić z jakimi modelami telefonów współpracuje dany zestaw głośnomówiący, jaki ma czas pracy, i jak długo trzeba go ładować.
Najlepsze modele zestawów głośnomówiących
Rankingi najlepszych modeli się zmieniają, to oczywiste. Jednak podczas wyboru urządzenia, warto sprawdzić, które z nich zebrało najwyższe oceny i za co. Wysokie miejsca w miesięcznych zestawieniach zajmuje Jabra Drive. Urządzenie w kolorze czarno-srebrnym mocowane za pomocą klipsa ma bardzo prosty, estetyczny design i jest proste w obsłudze. Równie wysokimi notowaniami cieszy się Xblitz X300 Pro – jego zaletą jest szybkość ładowania (70% baterii w 30 minut), doskonałej jakości głośnik i mikrofon, które zapewniają wysoką jakość prowadzonych rozmów. Z kolei Xblitx X1000 Profesional to model o świetnym designie, który pasuje do wnętrza każdego samochodu. Bardzo dobre dwa głośniki pozwalają na emisję wyraźnych dźwięków. Gembird BTCC-002 docenią kierowcy, którzy rozmawiają dużo i długo – czas pracy tego urządzenia to 7,5 godziny, a czas czuwania to 800 godzin. Ponadto urządzenie umożliwia współpracę z aplikacjami nawigacyjnymi. I-BOX CK03 to mały, poręczny zestaw, w bardzo dobrej cenie. Szybki montaż i demontaż za pomocą magnetycznego klipsy oraz możliwość sparowania dwóch telefonów daje mu w rankingach dość wysokie miejsce i dobre oceny użytkowników.
Wybór urządzenia nie jest prosty, ranking tych urządzeń może być bardzo dobrą podpowiedzią i pomocą. Zestawienie najważniejszych cech, komentarzy oraz cen znacząco ułatwia decyzję. Choć urządzenia nie kosztują dużo, warto swój wybór przemyśleć – w końcu urządzenie ma zapewnić wysoką jakość prowadzonych rozmów podczas jazdy, dobrą współpracę z telefonem, a tym samym spokojna i bezstresową podróż. A jeśli przy tym posiada inne możliwości i daje się wykorzystać w inny sposób, tym lepiej.