Złomowanie aut – jak pozbyć się samochodu krok po kroku?

Jeżeli jesteś właścicielem uszkodzonego pojazdu, którego naprawa przewyższa jego wartość, a sprzedaż jest niemożliwa – koniecznie powinieneś rozważyć złomowanie. Nie tylko pozbędziesz się pojazdu zarabiając chociaż minimalną sumę, ale również zrobisz to zgodnie z prawem. Jednakże, nie można tak łatwo oddać samochodu do skupu – trzeba trzymać się kilku procedur. W innym wypadku mógłbyś ściągnąć na siebie spore kłopoty.

Kiedy można wyrejestrować pojazd?

Osoba, która chce pozbyć się samochodu, nie może z dnia na dzień przestać płacić ubezpieczenie i odstawić sobie samochód na parking. Auto trzeba wpierw wyrejestrować, a aby to zrobić, należy mieć odpowiednie argumenty. Można przeczytać je w art. 79.1 ustawy o Prawie o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.

Można zatem wywnioskować, że pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy w przypadku:

  • kradzieży pojazdu,
  • oddania pojazdu przedsiębiorcy prowadzącemu stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącemu punkt zbierania pojazdów,
  • kasacji pojazdu za granicą,
  • udokumentowanej trwałej i całkowitej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności,
  • wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą,
  • wycofania pojazdu z obrotu.

Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się kłopotliwego samochodu jest jego złomowanie. Warto jednak przeprowadzić to zgodnie z obowiązującymi procedurami, aby później nie musieć borykać się z nieprzyjemnościami.

Na czym polega złomowanie pojazdów?

Jeżeli posiadamy samochód, który już nie nadaje się do jazdy, a jego naprawa i dalsze utrzymywanie przestają być opłacalne, można je oddać do punktu zbierania pojazdów, albo oddać do demontażu. Zanim wybierzesz taki punkt, należy się upewnić czy działa on legalnie i posiada stosowne zezwolenia. My osobiście możemy polecić złomowanie samochodów w Warszawie. Renomowana firma z rzetelnym podejściem do każdego klienta.

Wybierając się do miejsca, w którym zdemontują Ci samochód, należy mieć przy sobie dowód osobisty i inny dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość oraz dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeżeli takowa była wydana).

Aby zezłomować pojazd, samochód musi posiadać numer VIN (lub nr nadwozia, podwozia lub ramy).

Zobacz: złomowanie aut Maków Mazowiecki

Złomowanie aut – na co zwrócić uwagę?

Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Następnie, wydawane jest oświadczenie o unieważnieniu i zaświadczenie, które potwierdzi zezłomowanie pojazdu. Powinno być ono wydane w trzech egzemplarzach. Pierwsza kopia dla właściciela auta, druga dla właściciela stacji demontażu i trzecia dla wydziału komunikacji.

Następnie, były już właściciel złomowanego auta musi samodzielnie złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji. Ma na to 30 dni, jednak nie warto zwlekać do ostatniej chwili.

Wyrejestrowanie pojazdu powinno też być zgłoszone do ubezpieczalni, aby nie została naliczona składka OC na kolejny rok. Można przy okazji dostać zwrot niewykorzystanej części składki, jeżeli ubezpieczenie zostanie zerwane przed końcem okresu ubezpieczenia.

Złomowanie aut – kto płaci komu?

Zasada jest bardzo prosta, właściciel samochodu otrzymuje stosowną należność za zezłomowany pojazd. Wysokość tej kwoty zależy od wagi samochodu. Złomowanie aut kosztuje 300-500zł w większości przypadków.

Jednakże, warto mieć na uwadze że jeżeli pojazd był niekompletny – to znaczy jego masa jest mniejsza niż 90% masy nowego pojazdu, stacja demontażu pobierze opłatę od właściciela. Nie może być ona wyższa niż 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Podsumowanie

Złomowanie pojazdu przynosi wiele korzyści, jeżeli nie opłaca się już więcej inwestować w stary samochód, a jego sprzedaż graniczyłaby z cudem. Dzięki temu możesz pozbyć się samochodu, którym jazda staje się niebezpieczna, a w dodatku możesz odzyskać chociaż odrobinę pieniędzy. Stare samochody również wymagają ubezpieczenia i przeglądu, a są to dodatkowe koszty.

Pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich procedur oraz zgłoś zezłomowanie pojazdu do odpowiedniego wydziału komunikacji!

źródło zdjęcia: freepik.com

Redakcja